​Leczenie endodontyczne​ inaczej nazywane leczeniem kanałowym - ​ ​​TwinLight Endodontic Treatment (TET) niweluje dwie główne wady klasycznych procedur leczniczych.

 

Leczenie kanałowe ​TwinLight​ za pomocą lasera​

 

Laserowe leczenie zębów niektórym może kojarzyć się tylko i wyłącznie do używania np. zabiegach wybielania zębów, nie każdy jednak wie, że laser idealnie sprawdza się w leczeniu kanałowym. Laser w stomatologii ma jednak o wiele szersze zastosowanie. Praca z wiertłem dentystycznym nie jest tak precyzyjna i wygodna jak praca z laserem, ale pamiętać również należy, że nie u każdego można zastosować takie laserowe zabiegi.

 

N​owoczesne​ metody w stomatologii

 

Leczenie kanałowe TwinLight Endodontic Treatment (TET), inaczej nazywaną endodoncją laserową, to metoda, która pozwala na leczenie nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Laserowe leczenie kanałowe jest mniej bolesne niż leczenie tradycyjne. Jest bardziej skuteczne oraz w pełni bezpieczne. Leczenie endodontyczne wykorzystuje laser i niweluje dwie główne wady klasycznych procedur leczniczych: brak możliwości wyczyszczenia i usunięcia resztek ze złożonych systemów kanałów oraz brak głębokiej dezynfekcji ścian kanałów korzeniowych.

Dodatkową zaletą tejże metody jest efekt wykorzystania lasera do wytworzenia akustycznych fal uderzeniowych, których działanie w roztworze oczyszczającym kanał korzeniowy powoduje, iż odgałęzienia boczne kanału zostają oczyszczone, natomiast z kanalików zębinowych jest usuwana warstwa mazista. Czas wykonania zabiegu laserowego w leczeniu kanałowym, który można wykonać nawet w ciągu jednej wizyty to niewątpliwa zaleta. Kolejną zaletą jest fakt, że zabieg taki jest mniej bolesny.

 

Precyzja lasera w leczeniu kanałowym

 

​Podczas zabiegów standardowych bez użycia lasera, zostaje 30% warstwy mazistej, która ma za zadanie chronić bakterie bytujące w kanale przed konwencjonalną dezynfekcją, czyli inaczej mówiąc chemicznymi płukankami. Laser TwinLight który używamy w naszym gabinecie w Krakowie, usuwa w całości warstwę mazistą, zostawiając boczne kanały otwarte. Następną fazą jest dezynfekcja kanałów zębowych przy zastosowaniu Er:YAG - jest na poziomie 99,82% i trwa tylko kilkadziesiąt sekund czego nie można powiedzieć o tradycyjnych technikach.

Warto też wspomnieć o głębokości dezynfekcji. W leczeniu tradycyjnymi metodami w leczeniu kanałowym, leczenie zwykle ma przenikalność 100 μm. Natomiast dezynfekcja platformą laserową działa głębiej, bo aż o 10 razy.