​Laserowe leczenie endodontyczne​, inaczej nazywane leczeniem kanałowym przy użyciu lasera Er:YAG i Nd:YAG niweluje dwie główne wady klasycznych procedur leczniczych.

 

Leczenie kanałowe za pomocą lasera​ Er:YAG i Nd:YAG

 

Laserowe leczenie zębów niektórym może kojarzyć się tylko i wyłącznie do używania np. zabiegach wybielania zębów, nie każdy jednak wie, że laser idealnie sprawdza się w leczeniu kanałowym. Laser w stomatologii ma jednak o wiele szersze zastosowanie. Praca z wiertłem dentystycznym nie jest tak precyzyjna i wygodna jak praca z laserem, ale pamiętać również należy, że nie u każdego można zastosować takie laserowe zabiegi.

 

N​owoczesne​ metody w stomatologii

 

Laserowe leczenie kanałowe laser Er:YAG i Nd:YAG, inaczej nazywaną endodoncją laserową, to metoda, która pozwala na leczenie nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Laserowe leczenie kanałowe jest mniej bolesne niż leczenie tradycyjne. Jest bardziej skuteczne oraz w pełni bezpieczne. Leczenie endodontyczne wykorzystuje laser i niweluje dwie główne wady klasycznych procedur leczniczych: brak możliwości wyczyszczenia i usunięcia resztek ze złożonych systemów kanałów oraz brak głębokiej dezynfekcji ścian kanałów korzeniowych.

Dodatkową zaletą tejże metody jest efekt wykorzystania lasera do wytworzenia akustycznych fal uderzeniowych, których działanie w roztworze oczyszczającym kanał korzeniowy powoduje, iż odgałęzienia boczne kanału zostają oczyszczone, natomiast z kanalików zębinowych jest usuwana warstwa mazista. Czas wykonania zabiegu laserowego w leczeniu kanałowym, który można wykonać nawet w ciągu jednej wizyty to niewątpliwa zaleta. Kolejną zaletą jest fakt, że zabieg taki jest mniej bolesny.

 

Precyzja lasera w leczeniu kanałowym

 

​Podczas zabiegów standardowych bez użycia lasera, zostaje 30% warstwy mazistej, która ma za zadanie chronić bakterie bytujące w kanale przed konwencjonalną dezynfekcją, czyli inaczej mówiąc chemicznymi płukankami. Laser Er:YAG i Nd:YAG, który używamy w naszym gabinecie w Krakowie, usuwa w całości warstwę mazistą, zostawiając boczne kanały otwarte. Następną fazą jest dezynfekcja kanałów zębowych przy zastosowaniu Er:YAG - jest na poziomie 99,82% i trwa tylko kilkadziesiąt sekund czego nie można powiedzieć o tradycyjnych technikach.

Warto też wspomnieć o głębokości dezynfekcji. W leczeniu tradycyjnymi metodami w leczeniu kanałowym, leczenie zwykle ma przenikalność 100 μm. Natomiast dezynfekcja platformą laserową działa głębiej, bo aż o 10 razy.